Amigurumi Hangi İple Örülür?

Geçmiş yıllardaki kadar çok olmasa da hala insanlar örgü işlemleri ile manevi yönden çok değerli olan ürünler ortaya çıkarıyorlar. Örgü denildiği anda hemen akla kazaklar atkılar geliyor olsa da bebekler için örülebilecek oyuncaklar da son derece şirin bir seçenek. Çocuk ya da torun bekleyen kişiler yeni doğacak olan bebekler için muhteşem bir oyuncak örebilirler.

Özel olarak imal edilmiş olan tığların kullanıldığı ve çok sıkı bir örgü tekniğinin bulunduğu işlem amigurumi olarak isimlendirilmektedir. Japon kültüründen bizlere kadar ulaşan bir tekniktir ve muhteşem oyuncaklar ortaya çıkarabilmektedir. Amigurumi ipleri de çok pahalı olmadığından rahatlıkla herkesin yapabileceği bir oyuncak olmaktadır.

Amigurumi Tekniğinde Hangi İp Türü Kullanılır?

Amigurumi tekniği için tek bir ip çeşidinden bahsetmek mümkün olmamaktadır. Tüm ip çeşitleri ile bu teknik uygulanabilmektedir. Ancak en başarılı sonuçları veren ipliklerin özellikler daha öncesinden belirlenmiştir. İlk olarak kalın bir yapıya sahip iplerin kullanımı gerekli olur. Belirli bir alan doldurulacağından kalın olmayan iplerle bu çok mümkün olmamaktadır.

İplerin tüy yapmayan ip olması bebekler için önem arz eder. Tüy yapmayan yünler her zaman amigurumi ipleri arasında en değerli olanlarıdır. Bebeklere örülecek olan tüm ürünlerde kullanılabilen tüysüz pamuk iplikler son derece uygun bir seçimdir. Eğer ipler kolay kopmayan bir özelliğe sahip olursa bu durum oyuncağın ömrünü uzatmayı başaracaktır.

Başka Hangi Malzemeler Gerekli?

Amigurumi tekniğinde iplikler en önemli malzemeler olarak gösterilebilir. Ancak iplikler işlenmediğinde hiçbir anlam ifade etmez. Bu doğrultuda ilk olarak tığlara ihtiyaç duyulmaktadır. Eski dönemlerde de bulunan kalın örgü tığları bu işlem için kullanılabilir. Direkt olarak amigurumi tığı olarak satılan ürünler de bulunmaktadır.

Oyuncak yapmayı düşünen kişilerin bu oyuncakların içini doldurması gerekecektir. Satın alınacak olan amigurumi ipleri yalnızca bir kılıf şeklinde olmaktadır. Bu sebeple de oyuncağın içerisinin doldurulmaması mümkün değildir. Bu konuda uzman olan kişiler tarafından boncuk elyaf kullanımı önerilmektedir. Yapılan oyuncağın içerisini doldurmaya yetecek seviyede bu silikon elyafın satın alınması gerekmektedir. Bu sayede muhteşem bir eser ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.