Amigurumi Nasıl Yapılır?

Dünyanın makineleşmesinin ardından el yapımı ürünler çok daha değerli bir hal almaya başladı. Eski dönemde elle hazırlanan birkaç oyuncağı bulunan çocuklar artık oyuncak havuzlarında oynamayı tercih ediyorlar. Ancak çocuklar ne kadar çok oyuncakları olursa olsun bazılarına manevi olarak bağlanırlar. Özellikle bebeklik döneminde onlar için örülmüş olan özel oyuncakları tüm hayatları boyunca unutmayacaklardır.

Çocuklarına ya da torunlarına elle örülmüş bir oyuncak yapmayı düşünen kişiler amigurumi tekniğini kullanabilmektedir. Japon kültüründen ülkemize gelen ve insanlar tarafından çok beğenilen bu teknikte kalın ipler ve tığ kullanılarak oyuncaklar oluşturulmaktadır. Ortaya muhteşem ürünler çıkarken özellikle bebeklik çağındaki çocuklarımız için çok özel bir hediye olacaktır.

Muhteşem oyuncakları gören kişiler amigurumi nasıl yapılır sorusunun cevabını araştırmaya başlarlar. Bakıldığında amigurumi çok zor bir teknik değildir. Ancak ilk etapta bir temelin oluşması gerekir. Daha öncesinde tığ ve kalın ip ile çalışmayan kişiler ilk dönemde zorluk yaşayabilmektedir.

Bu işte uzmanlaşan kişiler amigurumi nasıl yapılır sorusunun cevabına tığ örgü ile sık iğne tekniğini anlatarak cevap verirler. Amigurumi ile oyuncak yapmayı düşünen kişilerin ilk olarak tığ örgü ile sık iğne yapmayı biliyor olması gerekmektedir. Sonrasında sürekli aynı işlem tekrarlanarak belirtilen ilmek sayısında işlemler yapılmaktadır. Bu ilmek sayıları doğru bir şekilde uygulanırsa videolarda ya da resimlerde görülen oyuncaklar ile aynı modeller ortaya çıkmaktadır.

Amigurumi Yapmak Ne Kadar Sürer?

El yapımı bir hediye yapmak isteyen kişilerin bunun için uzun süreler ayırmayı göze alması gerekmektedir. Daha öncesinde kazak ya da atkı gibi ürünler ortaya çıkaran kişiler örgü için uzun süreler ayırmak zorunda kalacaklarını da bileceklerdir.

Amigurumi ile oluşturulan oyuncakların ebatları kazaklara ya da atkılara göre çok düşük seviyede kalmaktadır. Bu sebeple de atılması gereken ilmek miktarı düşüktür. Bazı bölgelerinde yapılması gereken işlemler insanların daha fazla zamanını alsa da genel olarak çok fazla sürmemektedir. Düzenli bir şekilde örgü için zaman ayırabilecek olan kişiler, birkaç günde oyuncağı bitirebilmektedir. Eller biraz hızlandığı anda alınan keyif daha üst seviyede olacak ve oyuncaklar daha kısa sürede bitecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • No products in the cart.